Oyun Oynayarak Para Kazanmak

İnternet üzerinden oyun oynayarak para kazanmak mümkün! Üstelik yıllardan beri, bir gelir kapısı olarak varoluşunu sürdüren online oyun sektörü her geçen gün gelişmeye ve para kazandırmaya devam ediyor. Bu yazımızda, internetten para kazanma yollarından bir tanesi lan oyun oynayarak para kazanmak hakkında ve para kazandıran online oyunlar hakkında bilgilere yer vereceğiz.

İnternette, online olarak oynanan ve para kazandıran oyunlar iki türlüdür ve oyunlar hakkında bilgi vermeden önce açıklanması gereken konu budur. Bilgisayar oyunları, doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki farklı türde gelir elde edilmesini sağlamaktadır. Dolaylı gelir; oynanan bir oyundan direkt olarak gelir elde edilmeyen, oyuna dahil edilmiş olan yayın, test ve blog gibi aktivitelerden elde edilen bir gelirdir. Doğrudan gelir de; direkt olarak belirli bir oyundan elde edilen gelirdir.

Para Kazandıran Oyunlar Nelerdir?

Teknoloji ve internet imkânları her geçen gün gelişme göstermektedir. Bununla doğru orantılı olarak online oyun sektörü de her bir geçen gün kendini geliştirmekte ve daha fazla imkanlar sunmaktadır. İşte oyun oynayarak para kazanmak için oynanabilecek oyunlar:

  • Team Fortess 2 & Dota 2
  • Second Life
  • Entropia Universe
  • Exodus 3000

Team Fortess 2 & Dota 2 online oyunu, Valve oyunlar arasında yer almaktadır. Kozmetik eşya pazarı yaklaşımına öncülük etmesi adına seçilmiştir. Valve firması, bu pazarı kontrol altında tutma stratejisi, tamamı ile oyunun oldukça başarılı olmasının nedenleri arasındadır. Oyun hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; kozmetik eşyalar, kişileri olduğundan farklı göstermektedir. Bazı kişiler, bazı kozmetik ürünler nedeni ile diğer kişilerden daha güzel bir görünüme, görüntüye sahiptir. Ve bazı eşyalar da o kadar güzel ve havalıdır ki; bazı oyuncular bu havalı eşyalara sahip olmak için gerçek paralar harcamayı kabul etmektedirler. Bu sebeple, bu oyunda eşya takaslarına odaklanarak, sahip olunan eşyaları, başka oyunculara para karşılığında satmak mümkündür. Bu duruma, Valve tarafından izin verilmektedir hatta ve hatta bu işleyiş teşvik de edilmektedir.

Valve tarafından yılında başında yapılan açıklamaya göre; Team Fortess 2 & Dota 2 oyununda yer alan eşyaların yaklaşık olarak yüzde 90’ı aslında oyuncular tarafından yaratılmıştır. Oyunun içinde yer alan Item Workshop özelliğinden yararlanarak oyuncular, topluluk tarafından onaylanmak üzere fikirler öner sürebilmektedir. Gelen fikir ve öneriler doğrultusunda başarılı olan fikirler, TF2 mağazında satılmaktadır ve yaratıcıları bu satışlar üzerinden kar payı almaktadır. Dolayısı ile bu oyunda, hem eşya takası, değişimi, alışverişi yaparak para kazanmak da, yaratıcı bir fikir sunup bunun üzerinden para kazanmak da mümkündür.

Second Life oyunu,  yaklaşık olarak 10 sene önce piyasaya çıkmış olan, benzeri bulunmayan bir sosyal MMORPG oyunudur. Bu sitenin yaklaşık olarak 2 milyon üyesi bulunmaktadır. Ve siteye üye olan bu kişiler, kendilerine bir avatar (üç boyutlu bir karakter) seçerek oyuna giriş yapmaktadır. Bu oyunun, gerçek para kazandıran, oyuncu merkezli olan bir ekonomisi de bulunmaktadır ve bu, onu diğer oyunlardan ayıran en önemli özellikler arasında yer almaktadır. Second Life oyununda, her şey Linden Doları adı verilen para birimi ile alınıp satılmaktadır. Emlaktan kıyafete, konserde vermekten toplantı yapmaya gibi pek çok işten ve aktiviteden bu oyun içinde para kazanılabilmektedir. Örneğin; bu oyunda, bir mağaza önünde oturup, durup bu mağazaya müşteri çekmek de para kazanılmasına neden olabilmektedir.

İnternette oyun oynayarak para kazanmak yöntemi ile milyoner olan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişilerden ilki; Anshe Chungthe’dır. Bu oyuncunun şimdiye kadar olan tüm oyunlarında, hesabında 250 milyon Linden Doları birikmiştir ve gerçek hayat ile kıyaslandığında; bu para yaklaşık olarak 1 milyon dolar etmektedir.

Oyun Oynayarak Para Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun oynayarak para kazanmak aslında sanıldığı gibi kolay değildir. Bu oyundan para kazanılabilmesi için gerçekten uzun saatler hatta uzun yıllar harcamak gerekmektedir. Dolayısı ile bu para kazanma yöntemi; uzun vadeli olan bir para kazanma yöntemidir ve ek iş olarak yapılmaya pek uygun değildir. Eğer boş vaktiniz varsa, internet başında oyun oynamayı seviyorsanız; çeşitli alışverişlerin yapılması ve karakter yaratılması ve bunların satılması ile kazanç elde edebilirsiniz.

İnternette oyun oynayarak kısa sürede zengin olduğunu ifade eden kişiler bulunmaktadır. Bu durum imkansız değildir fakat ancak ve ancak yıllar içerisinde mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Para Kazandıran Uygulama - Caty Fedy başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum Yapın