Online Oyun Oynayarak Para Kazanma

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda online oyun oynayarak para kazanma düşüncesi olanlar arkadaşlar için olmazsa olmaz bir kaç konudan bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir düşünceniz var ise ama daha önce bir tecrübeniz yok ise işiniz oldukça zor. Çünkü karşınızda online oyun oynayarak para kazanma konusunda güçlü ve fenomen rakipler olacak. Neyse ki imkansız değil 🙂

Oyun Oynayarak Para Kazanma

Online Oyun Oynayarak Para Kazanma

Oyun Oynarken Canlı Yayın

Online oyunları bu kadar popüler yapan en büyük unsur canlı yayın imkanı sağlayan servisler diye düşünüyorum. Online oyun oynayarak para kazanma sektörüne adım atıyorsanız ilk işiniz oyundan önce twitche kayıt olmak olmalıdır. 

Bilmeyenler için twitch.tv online oyuncuların canlı yayında bir televizyon gibi yayın yaptıkları bir platformdur. Bu sene 600,000 canlı yayın izleyicisi ile yayın tarihinin izlenme rekoru kırılmıştır. Oyun sektörüne hesap satışlarının ötesinde bir para kazanma imkanı sunmuştur. Sitede sadece canlı yayın yapmıyorsunuz ayrıca diğer kullanıcılarda bu canlı yayınlara katılabiliyor,sohbet edilebiliyor ve hatta oyuncuya bağışlarda bulunabiliyor. Bağış deyip geçmemek lazım çünkü 100,000 euroya yakın bağış yapılan canlı yayın geceleri mevcut. İzleyici kitlesinin fazla olması sebebiyle 1 euroluk bir bağış anında ciddi rakamlara ulaşabiliyor.

Peki bizi bu aşamada ne gibi zorluklar bekliyor derseniz; aslında sosyal medya fenomenliği gibi bir durum söz konusu. Twitch’de de fenomen olmak zorundasınız ki para kazanma hayaliniz gerçeğe dönüşsün. Fenomen olmak için diğerlerinden farklı bir şey yapıyor olmanız lazım. Tavsiyem hedefiniz Kralı tahtından indirmek olmasın, kralın desteğini alarak veziri olan önce.

Özgünlük

Her konuda olduğu gibi burada da özgünlük esas. Twitch’de daha çok kendi gibi olanlar tutuluyor. Canlı sohbet imkanı da bulunan sitede, özellikle Türk kullanıcılar oyuna değer verdikleri kadar keyifli vakit geçirmelerini de dikkate alıyorlar. Bu yüzden; canlı yayındasınız diye diksiyon ayaları yapmanıza gerek yok, oyun sektörü sizi olduğunuz gibi samimi seviyor.

Türk kullanıcılar arasında en çok izlenen ve sektörün ilklerinden “Jahrein”, oyun esnasındaki doğal tepkileri ve samimi muhabbetlerinden dolayı seviliyor.

Yeri gelmişken sanmayın ki oyun sektörü erkeklerin elinde. Bırakın bayan kullanıcıları, karı-koca twitch yayıncı olanlar bile var. “Thetabeta” en tanınmış çift mesela. “Niyan_” ise CSGO da tam bir fenomen.

Doğru Oyun Seçimi

Oyun sektörü son yıllarda inanılmaz gelişmiş durumda. Her gün yeni bir oyun çıkıyor ve devleri tahtından indirmek için çabalıyor. Herkes tarafından bilinen oyunlar zamanla sıkıcı gelmeye başlayabileceği gibi, yeni bir oyun da beklenen ilgiyi toplayamayabilir. Bu yüzden oyun seçiminden önce twitch’de biraz takılmanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Diğer kullanıcıları gözlemlemenizin ve hatta bir iki deneme oyunu yayınlamanızın ve tepkileri görmenizin faydalı olacağını düşünüyorum. 

Bilindik oyunlarda oyun rehberi yayınlamanız çok da mantıklı olmuyor. Bu yüzden ilk etapta bir kitle yakalamak adına yeni ama gelecek vaat eden bir oyun tercih etmeniz ve oyun rehberi ile ilgili videolar paylaşmanızın daha doğru bir adım olacağını düşünüyorum.

Turnuvalar

Ve son olarak tabi ki yarışmalar. Online oyun sektörünün ne kadar büyüdüğünün en büyük örneği turnavaların ve daha bir çok içeriğin ESPN‘de esports başlığı ile yayın hayatına girmiş olmasıdır. Daha da iddialı konuşup gelecekte olimpiyatlara bile gidilebileceğini düşünenlerin sayısı da hiç az değil. Turnuvalar sizin hem kendinizi test etmenize yarayan hem de izleyici kitlenizi tüm dünyada artırmaya yarayan en büyük vasıtalar. Yerel turnuvalardan global turnuvalara kadar tüm yarışma rehberlerini sıkıca takip etmeli ve mümkün olduğunca fazla etkinlikte yer almalısınız.

Online Oyun Oynayarak Para Kazanma Sonuç

Görüldüğü üzere bazen sadece yetenekli olmak yetmiyor arkadaşlar. Yine de umudunuzu kaybetmeyin güzel haberlerim var. Hiç oyun oynamadan da bu sektörde para kazanma fırsatları var. Yabancı kaynaklı (Özellikle Rus) sitelerden hesap satın alarak, üzerine kar payı koyup satış yapabilirsiniz ve hatta dropshipping mantığı ile hesabı almadan aracılık yaparak bile ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Online oyun oynayarak para kazanma siteleri hakkında bilgi almak istiyorsanız “Para Kazandıran Oyunlar” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Hepinize bol kazançlar diliyorum.

Bir önceki yazımız olan Online Para Kazandıran Oyunlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum Yapın