Nasıl Zengin Olunur

Nasıl zengin olunur diye düşünmeden hayatını sonlandırmış bir insan yoktur diye düşünüyorum. Özellikle günümüz şartlarında, reklamlar aracılığı ile bilinç altına gönderilen sübliminal mesajlar sayesinde hemen herkes yüksek yaşam standartlarında yaşamını sürdürme arzusu ile dolmuş durumda. Forbes zenginler listesini merak ediyorsanız tıklayınız.

Bu tarz yaşam standartlarına ulaşma arzusu da akıllara nasıl zengin olunur sorusunu getiriyor. Analitik olarak bir açıklama ya da yöntem sunmanın imkansız olduğu bu süreçte başta psikolojik hazır olma durumunuz ve aşağıda sıraladığımız kriterler sizlere ışık tutacaktır. Aşağıda sıraladığım kriterler nasıl zengin olunur sorusuna “İşte böyle!” demektense, sürece hazırlık ve süreç yönetimi konusunda etkin bir rehberdir.

Nasıl zengin olunur?

Nasıl zengin olunur

Nasıl Zengin Olunur (Başlayarak)

Şu an bu yazıyı okuyor olmanız bile aslında başladığınızın göstergesidir. Aşağıda belirtilen naçizane tavsiyeler ışığında sağlam bir başlangıç yapın. Ertelemeyi bırakın ve hemen başlayın.

Değer Katın

Zengin olma yolculuğunuza başlamadan önce ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Karar verdikten sonra yapacağınız iş üzerine finansal kavramları inceleyin, bu alanda başarılı yatırımcıları ve finans uzmanlarını takip edin, ekonomi kanallarını izleyin, ekonomi ve iş dünyası ile ilgili dergileri okuyun ve en önemlisi yapacağınız iş ve ekonomik konular ile ilgili eğitim alın. Bu sayede kendinize değer katmış olacaksınız ve bu da yaptığınız işe mutlaka olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Biriktirin

Azar azar da olsa biriktirin. Birikim yapmak zengin olma hedefinize ulaşmanın anahtarıdır. Birikimlerinizi dokunamayacağınız tamamen ayrı bir hesaba aktarmayı düşünün. Düzenli olarak verdiğiniz vergiler gibi biriktirdiğiniz parayı unutun. O parayı uzun yıllar sonra kullanmak dışında kullanmayı düşünmeyin. Ayrı bir hesap açtığınızda yine de oradaki parayı kullanabileceğinizi düşünüyorsanız yani o hesaba dokunmama konusunda kendinize güvenemiyorsanız o zaman size uygun bir emeklilik sistemine giriş yapın paranız orada biriksin.

Plan Yapın

İyi bir plan için herhangi bir şirketin planlama müdürü olmanıza gerek yok. Sizi en iyi siz bilirsiniz düşüncesiyle, kendinize mantıklı, makul ve en önemlisi uyacağınız bir plan yapın. Başarının şansa dayalı olmadığı gibi zenginlik de neredeyse hiç bir zaman şans ürünü değildir. Zengin insanlara baktığınızda titiz planlar ve bu planlara uyma disiplini ile zenginleştiklerini ve zengin kaldıklarını göreceksiniz.

Hedefe Yönelik Yatırım

Hedef, planlama aşamasında sizin için en önemli husustur. İlham kaynağınız, amacınız ve sizi motive eden en önemli kaynaktır. Sizin buradaki hedefiniz tabi ki zengin olmak yani elinizdekinden çok daha fazla para sahibi olmaktır. Bu hedefe ulaşabilmek için derinlemesine düşünmek, önceliklerin nelere verileceğini belirlemek ve gereken yatırım miktarlarını belirlemek gerekiyor. Yani hedefiniz için zaman ayırmanız ve mutlaka ona odaklanmanız gerekmektedir. Yatırım yaparken çok dikkatli olmalısınız ve temel ilkeniz harcadığınızdan daha fazla kazanmak olmalıdır. Yatırım yapacağınız işleri bu ilke kapsamında değerlendirmelisiniz ve mümkün olduğunca karar vermeden önce yatırımda deneyimli kişiler ile konuşmalısınız.

Sabırlı Olun

Sabırlı olmak zengin ve başarılı olma yolunda sahip olmanız gereken özelliklerden birisidir. Birkaç günde zengin olmayı düşünüyorsanız hayal kuruyorsunuz demektir. Çünkü olamayacaksınız. zengin olmak aylar hatta yıllar boyunca harcayacağınız çabaların karşılığında olunabilecek bir durumdur. çevrenizde çok kısa zamanda zengin olan insanlar varsa bu sizi yanıltmasın çünkü zengin olma hızınızı bu kişilerin hızlarıyla karşılaştırmayın. Siz kendi yolunuza bakın ve başkalarının erken başarısı sizi yanıltmasın ve hayal kırıklığına uğratmasın. Unutmayın başarı zaman alır ve yalnızca sabırlı olanlar hedeflerine ulaşabilir.

Hesaplı Risk Alın

İşte size altın bir kural, hesaplı risk almak. Zengin olmanın olmazsa olmazı risk almaktır. Fakat bu riskler sizi zengin edebileceği gibi batırabilir de. O zaman nedir bu hesaplı risk almak diye baktığımızda yatırım yapmaya
karar vermeden önce  derinlemesine düşünmek ve muhtemel sonuçları değerlendirmek olduğunu görüyoruz. Proaktif davranmamak bize çok büyük ihtimalle para kaybettirecektir. Önceden düşünülerek alınan riskler zengin olma yolunda atılan en büyük adımlardır. Aldığınız riskin olumsuz sonuçlarına karşı planınız olmalı ve bu başınıza geldiğinde uygulamaktan kaçınmayın.

Gelir Kaynaklarını Artırın

Tek bir gelir kaynağı seni zengin yapmayacaktır ve bu tek kaynağın bitmesi durumunda elinizdekilerden de olacaksınız. O zaman ikinci ya da daha fazla gelir kaynağına sahip olmak için harekete geçme zamanı. Yarı zamanlı bir iş yapabilirsin, bir hizmet sağlayabilirsin hatta bir şeyler satabilirsin. İmkan ve kabiliyetlerin ölçüsünde çoklu gelir kaynağı bulmalısın. en iyi gelir kaynağı pasif gelir kaynağı dediğimiz kaynaklardır. Bunlar yazılan kitaplardan alınan telifler gibi veya web sitelerdeki reklamlar gibi az veya hiç iş yapmadan veya bir kez yaptığınız ama artık yapmadığınız için size aylık olarak ödeme yapan varlıkları içeren kaynaklardır.

Nasıl zengin olunur yazımız hoşunuza gitti ancak henüz bir sermayeniz yoksa sermaye oluşturmak için Para Kazandıran Site yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yapın