Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Fotoğraf çekmek çoğu insan için bir tutku; hobidir. Fakat bu ilgi alanından para kazanmak da pek ala mümkündür. İnternetin sınırlarının gelişmesi ve sunduğu avantajların fazlalaşması ile birlikte internet üzerinden fotoğraf satarak para kazanmak mümkün hale gelmiştir.

Günümüzde, internet üzerinden yapılabilecek; kimi zaman yarı zamanlı, kimi zaman da tam zamanlı olarak işler bulunmaktadır. Bu işlerden bir tanesi de çekilen fotoğrafların satılmasıdır. İnternet üzerinde, bu iş için kurulmuş olan ve hizmet vermekte olan pek çok site bulunmaktadır. Eğer siz de fotoğraf çekmeyi seviyorsanız ve bu hobiniz üzerinden para kazanmak istiyorsanız; bu siteler aracılığı ile hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden fotoğraf satmak, tüm dünya çapında geçerli olan bir iştir. Yani kullanıcılar; fotoğrafçılar çektikleri fotoğrafları, söz konusu internet sitelerine yüklediklerinde sadece ülkelerindeki kullanıcılara değil; dünyanın her bir tarafına satabilmektedir. Dünya genelinde, para kazanmak için fotoğraf yüklenebilen ve para kazanılan en popüler siteler; Shutterstock ve iStockPhoto siteleridir.

İnternette Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Fotoğraf satarak para kazanmak yalnızca profesyonel bir fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğrafların satılması ile değil; çizim yapılarak ya da photoshop kullanılarak resim oluşturularak da mümkündür. Dolayısı ile fotoğraf çekebilmenin yanı sıra; photoshop yapabiliyorsanız ya da çizim yapabiliyorsanız internet üzerinden para kazanabilirsiniz.

Daha önceleri, yalnızca profesyonel olan kişiler photoshop ürünleri ile görseller oluşturup internette satıyordu fakat günümüzde daha kolay kullanılabilir programların yaygınlaşması ile birlikte hemen hemen isteyen herkes bu sektöre adım atabilmektedir.

İnternette fotoğraf satarak para kazanmanın mantığı ise şudur; çeşitli kişiler, kurumlar firmalar ve benzeri oluşumlar, herhangi bir sebeple bir görsele ihtiyaç duyarlar. Bu kişilerin ya da oluşumların, ihtiyaç duydukları görseli hazırlatması ya da birilerine yaptırması zaman gerektiren bir durumdur ve aynı zamanda bütçe gerektirir. Bu kişiler ya da oluşumlar, fotoğraf yüklü olan ve ücretli satış yapan sitelere girerek ve ilgili sözcüklerle arama yaparak çok kısa süre içerisinde diledikleri görsellere ulaşabilmektedir. Bu durum onlar için de daha küçük bütçe demektir. Dolayısı ile internet üzerinden fotoğraf satmak; hem alıcı hem de satıcı için oldukça karlıdır.

Fotoğraf satılmasına imkân tanıyan internet siteleri, belirli bir ücret karşılığında hizmet vermektedir. Bu siteler genellikle, yapılan satışlardan belli bir kesinti yaparak üyelerine ödemelerini gerçekleştirmektedir.

Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan fotoğraf satma siteleri bellidir. Fakat bu sitelerin bazıları daha profesyonel kişiler için oluşturulmuşken bazıları da daha acemi olanlar için oluşturulmuştur. Eğer fotoğraf ya da photoshop alanında bir profesyonelseniz; Corbis, Getty Images ya da alamy.com ya da photo.com gibi siteleri tercih etmelisiniz. Bu siteler, daha yüksek kalitedeki fotoğraflara onay vermektedir ve bununla doğru orantılı olarak fotoğraf başına belirlediği fiyatlar da yüksek olmaktadır. Eğer photoshop ya da fotoğraf çekme konularında acemi iseniz; Shutterstock, dreamstime, freedigitalphotos ve fotolia.com gibi sitelere üye olmanız gerekmektedir.

Bu yol ile internetten para kazanma düşünceniz var ise öncelikle; kayıt olmayı düşündüğünüz sitelerin araştırmasını iyi yapın. Yukarıda adı sayılmış olan siteler, tüm dünyada kullanılan ve güvenilir olan sitelerdir fakat her sitenin farklı bir işleyişi olduğundan dolayı iyi bir araştırma yapılması gerekmektedir.

İnternette Fotoğraf Satarak Para Kazanmak İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

İnternet üzerinden fotoğraf satarak para kazanmak için çeşitli ekipmanlara gereksinim duyulmaktadır. Bu ekipmanlar şunlardır:

  • Bilgisayar
  • İnternet
  • Dijital ya da profesyonel fotoğraf makinesi
  • Photoshop programı kullanım bilgisi (Genellikle Adobe Photoshop programının bilinmesi ve kullanılması önerilmektedir.)
  • Adobe Illustrator (Fotoğraf çekmek yerine fotoğraf oluşturarak ya da çizim yaparak para kazanmak isteyenler için önerilmektedir.)

Fotoğraf satma siteleri, kendisine üye olan her kullanıcının yüklediği her fotoğrafı kabul etmemektedir. Çünkü her fotoğraf sitesinin kendine özel, belirlemiş olduğu kriterler bulunmaktadır. Eğer kullanıcıların siteye yüklediği fotoğraflar, çeşitli nedenlerden dolayı uygun değilse, site yüklemeyi yapmayacaktır. Örneğin; her kullanıcının siteye her yüklediği fotoğraf onay almayabilir, yüklediği 20 fotoğraftan yalnızca 5 tanesi kabul görebilir.

Bu nedenle, internetten fotoğraf satarak para kazanmak ciddi beceri, yetenek ve zaman gerektiren bir iştir. Aslında internetten para kazanmak için de ciddi bir emek gerektiğini bu yazımızdan anlayabiliriz. Kolay kazanılan kolay kaybedilir.

Bir önceki yazımız olan Para Kazandıran Uygulamalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

One Response

Bir Yorum Yapın